GDAŃSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE

Smaller Default Larger

Ogłoszenie

 

UNIWERSYTET GDAŃSKI

(WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH, INSTYTUT PEDAGOGIKI,

ZAKŁAD PEDAGOGIKI SPOŁECZNEJ)

GDAŃSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE

(WYDZIAŁ I NAUK SPOŁECZNYCH I HUMANISTYCZNYCH)

GDAŃSKIE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SZTUKI

TOWARZYSTWO SPOŁECZNO-KULTURALNE ŻYDÓW W POLSCE

zapraszają na

SEMINARIUM NAUKOWE

MARZEC ‘68

PÓŁWIECZE PAMIĘCI

Termin: 23 marca, piątek, godz. 15.00 – 19.30

Miejsce: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Bażyńskiego 4 w Gdańsku, aula S-211

  

15.00 – 15.30 – POWITANIE

15.30 – 16.30 – DR MARCIN STARNAWSKI, DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA WYŻSZA, WROCŁAW:  WOKÓŁ PAMIĘCI O MARCOWEJ KRZYWDZIE. PIĘTNO, WYGNANIE I REFLEKSJE PO PÓŁWIECZU

 - WPROWADZENIE DO DYSKUSJI (CZĘŚĆ I)

Dr Marcin Starnawski jest autorem książki Socjalizacja i tożsamość żydowska w Polsce powojennej. Narracje emigrantów z pokolenia Marca ’68 (Wrocław, 2017).

16.30 – 17.00 – PRZERWA NA KAWĘ

17.00 – 18.30 – JAKUB SZADAJ, PRZEWODNICZĄCY NIEZALEŻNEJ GMINY WYZNANIA MOJŻESZOWEGO W RP, GDAŃSK - WPROWADZENIE DO DYSKUSJI (CZĘŚĆ II)

Jakub Szadaj, w kwietniu 1968 roku skazany na 10 lat więzienia za „kierowanie organizacją antyrządową”. W roku 2008 odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

18.30 – 19.30 – KONCERT MUZYCZNY (przy lampce wina) zespołu Baltic Duo, który tworzą: skrzypaczka Mariana Myslitska (absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku,  brała m.in. udział w nagraniu płyty „Wojciech Kilar: Angelus-Exodus-Victoria”, która otrzymała nagrodę „Fryderyk”) oraz akordeonista Maciej Kacprzak (student studiów magisterskich na AM w Gdańsku, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych). Podczas koncertu „Klezmer Project” zaprezentują najbardziej znane utwory muzyki żydowskiej i bałkańskiej.

Pełna treść ogłoszenia tutaj.